Hvert år sender LNU ungdomsdelegater til en rekke FN-møter for å representere LNUs politikk og for å være barn og unges representant inn i FN og pågående internasjonale prosesser. Nå søker vi en ungdomsdelegat med Bærekraftsmålene som fagfelt.
High Level Political Forum er FNs konferanse om bærekraftig utvikling, og skal følge opp og gjennomgå 2030-agendaen for bærekraftig utvikling og bærekraftsmålene på et globalt nivå. FNs generalforsamling vedtok i 2013 at HLPF skal møtes årlig i regi av Det økonomiske og sosiale rådet (ECOSOC) i åtte dager, inkludert en tredagers ministerdel og hvert fjerde år inviteres stats- og regjeringssjefer.
Norges ungdomsdelegater deltar i den norske delegasjonen og har fått holde et innlegg om et av bærekraftsmålene. Ungdomsdelegaten bestemmer i samråd med LNU og departementet hvilket bærekraftsmål de skal fokusere på.
Møtedato for 2023 er 10.-19. juli i New York.
Ungdomsdelegatene er representanter for LNUs medlemmer og LNUs politikk. Én av de viktigste oppgavene er å fremme interessene til barn og unge inn i aktuelle delegasjoner, og å samarbeide med andre ungdomsdelegater for å sette barn og unge på dagsorden i FN.
Å være ungdomsdelegat betyr å inneha et tillitsverv i LNU som går over 12 måneder. Delegatene deltar i LNUs arbeidsgruppe for FN-spørsmål (AgFN) og representerer LNU i relevante fora. Dette gjelder først og fremst internasjonale møter i FN, men også aktuelle møter i Norge samt kontakt med departementet som er ansvarlig for deltakelsen.
På de internasjonale møtene dekkes reise, kost og losji.
Fyll ut skjema her og send deretter CV og nominasjonsbrev til silje@lnu.no innen utgangen av søndag 8. januar 2023. Nominasjonsbrevet er kun en enkel bekreftelse fra medlemsorganisasjonen som nominerer deg der de bekrefter nominasjonen. Denne vil ikke vektlegges i vurderingen av kandidater.
Nettsted: https://www.lnu.no/