Til hovedinnhold
Kulturstøtta

Ofte stilte spørsmål

Lurer du på noe om søknadsprosessen, søknadsportalen eller andre ting om ordningen? Vi har samlet ofte stilte spørsmål her

Før du søker

Før dere sender inn en søknad bør dere sjekke: 

  1. om organisasjon kan få støtte
  2. om prosjektet kan få støtte.  

Du finner svarene på dette i retningslinjene og på svarene under på denne siden. 

  • Hvem kan få støtte av Kulturstøtta?

    Nasjonale eller regionale demokratiske barne- og ungdomsorganisasjoner kan få støtte.

    Nasjonale eller regionale demokratiske barne- og ungdomsorganisasjoner kan få støtte. Organisasjonen må:

    • drive frivillig virksomhet for barn og unge
    • være registrert i Frivillighetsregisteret
    • ha eget organisasjonsnummer for leddet som søker

    Organisasjonen må gi medlemmer fra 15 år fulle demokratiske rettigheter, og barn og unge skal ha reell mulighet til å påvirke.

  • Må vi være medlem av LNU for å få støtte av Kulturstøtta?

    Nei, det må dere ikke være

    Nei, dere trenger ikke være medlemmer av LNU. Alle som innfrir inngangskravene er støtteberettigede i ordningen. Det betyr at de kvalifiserer til å kunne få støtte. Se hvem som kan få støtte under spørsmålet «Hvem kan få støtte av kulturstøtta?»

  • Når er søknadsfristen for Kulturstøtta?

    10. mai og 10. september

    Kulturstøtta har to søknadsrunder i året: 10. mai og 10. september. Vi åpner for innsending av søknader i søknadsportalen én måned før søknadsfristen; henholdsvis 10.april og 10.april.

    Søknaden må være sendt inn før prosjektet begynner.

  • Kan vi søke om penger fra flere støtteordninger til samme prosjekt?

    Ja

    Ja. Et prosjekt kan trenge flere inntektskilder. Ofte vil ulike støtteordninger øremerke midler til spesifikke utgifter. Da er det viktig at dere i budsjettet skriver hvilke utgifter de ulike inntektskildene skal dekke.

  • Kan vi søke om midler til lønn eller honorarer i prosjektet?

    Ja, men det er noen regler for hvem som kan motta honorar, og hvor mye de kan motta.

    Dere kan søke om at inntil 15 % av midlene fra LNU brukes til lønn til prosjektleder/-koordinator.

    Støtte fra LNU kan benyttes til å honorere eksterne bidragsytere med spesiell kompetanse. For at dette skal være innenfor retningslinjene må det være snakk om en enkeltsum for en konkret oppgave, til en som ikke har tilknytning til organisasjonen, eller har nær familie/venner i organisasjonen som ønsker å honorere.

    Det gis ikke støtte til lønn eller honorarer til tillitsvalgte, medlemmer, ansatte eller andre som er tilknyttet søkergruppen eller samarbeidsorganisasjoner/-grupper.

    Les mer om lønn og honorar i våre retningslinjer. 

  • Hva kan vi ikke bruke penger på eller få støtte til?

    Det er noen utgifter Kulturstøtta  ikke dekker eller støtter:

    • Prosjekter som innebærer reise til utlandet. 
    • Prosjekter som har startet, og innkjøp som er gjort, før søknaden er sendt inn. 
    • Utgifter til organisasjonens ordinære drift eller aktiviteter/arrangement/kurs. At de er ordinære betyr at tiltakene er faste eller løpende. For eksempel er en sommerleir et fast arrangement, og ukentlige medlemsmøter er løpende tiltak, og disse kan derfor ikke støttes.  
    • Ordinære administrasjonskostnader som løper uavhengig av prosjektet, for eksempel husleie/strøm, kontormaskiner/IT, kontorutstyr, telefon/internett, porto/kopiering, regnskapsføring, forsikringer, kontorrekvisita, bøker og abonnementer. 
    • Kulturkonsum. Det betyr aktiviteter hvor deltakerne kun skal delta som publikum, eller å delta på tiltak som kurs, arrangementer og aktiviteter som gruppa ikke organiserer og arrangerer selv. Dere kan ikke få støtte til inngangsbilletter og deltakeravgifter.  
    • Innkjøp av dyrt utstyr. Dersom det er mer hensiktsmessig å kjøpe enn å leie, kan det gjøres unntak, men da må dette forklares i søknaden, og søker må vise en plan for videre bruk av utstyret utover prosjektperioden. 
    • Alkohol og tobakk. 
    • Innsamlingsaktivitet 
    • Pengepremier  
  • Hvor mye penger kan vi søke om?

    Mellom 50.000 og 300 000 kr

    Hvert prosjekt kan søke om mellom 50 000 og 300 000 kroner. Ordningen har en pott på rundt 4 millioner kroner hvert kalenderår. Hele potten blir delt ut fordelt på to søknadsfrister. 

  • Kan vi sende inn flere søknader?

    Ja. En organisasjon har anledning til å søke støtte til flere ulike prosjekter i samme tildelingsrunde. Hvert prosjekt må da ha sin egen søknad. Det anbefales da at organisasjonen sender ønsket prioritering til saksbehandler.  

  • Når får vi svar på søknaden?

    Søkere får vanligvis svar på sin søknad ca seks uker etter søknadsfristen. Svaret kommer i søknadsportalen.

     

Etter at dere har fått støtte

Når dere får innvilget støtte fra Kulturstøtta, følger det noen viktige steg som må gjennomføres før, under og etter prosjektet. Her har vi samlet opp de vanligste spørsmålene – fra tilsagnsbrev til rapportering og eventuelle endringer underveis.

  • Hva er tilsagnsbrev?

    Tilsagnsbrevet er en kontrakt mellom dere og LNU. For å signere tilsagnsbrevet må du logge inn i søknadsportalen og følge instruksjonene der.

    Når du signerer, bekrefter du at:

    • Dere vil følge Kulturstøtta sine retningslinjer
    • Pengene skal brukes slik det er avtalt
    • LNU kan kreve pengene tilbake hvis de brukes på andre måter enn det som står i tilsagnsbrevet.
  • Angi juridisk ansvarlig

    For å motta midlene må prosjektene ha en juridisk ansvarlig. Denne personen må:

    • Ha signaturrett for organisasjonen slik det står oppført i Enhetsregisteret. 
    • Være over 18 år
    • Ha BankID
    • Passe på at pengene brukes som avtalt og ikke havner på avveie

     

    Juridisk ansvarlig må ha egen brukerkonto i søknadsportalen og være tilknyttet organisasjonen. Vedkommede må signere tilsagnsbrevet innen fire uker etter at tilsagnet er gitt. Tilskuddet utbetales når LNU har mottatt korrekt utfylt tilskuddsbrev. Dersom det ikke er signert innen fristen, kan tilskuddet bortfalle.

  • Endre budsjett eller omdisponere midler?

    Noen ganger oppstår det uforutsette hendelser, og dere kan trenge å endre budsjettet. Dette er mulig, men dersom endringen utgjør mer enn 20 % av tilskuddet, eller det gjelder nye utgifter som dere ikke søkte om, må dere søke om dette.  

    Dette gjør dere i søknadsportalen. Dere går inn på søknaden og under Andre valg trykker dere på Søke omdisponering. Dere får e-post når omdisponeringen eventuelt er godkjent.

    Dere kan også kontakte oss direkte for hjelp.

  • Kan fristen på sluttrapporten utsettes?

    Ja. Dersom dere trenger mer tid, kan dere søke om utsettelse av rapportfristen inne på søknaden.

    Gå til Andre valg → Søke utsettelse rapportfrist, velg ny ønsket frist og send inn. Dere får e-post når utsettelsen eventuelt er godkjent.

    Dere kan også kontakte oss direkte for hjelp.

  • Må vi sende inn bilag (kvitteringer)?

    Kun hvis LNU ber om det. LNU har rett til innsyn i prosjektets regnskapsbilag. LNU gjennomfører stikkprøvekontroller på en viss andel av prosjektene som mottar støtte.  Organisasjonen plikter da å legge frem alle bilag som tilhører prosjektet.  

    Ved mistanke om mislighold eller om at tilskudd er gitt på falskt grunnlag, kan LNU kreve at organisasjonen framlegger ytterligere dokumentasjon enn det som kreves ved normal rapportering for å avkrefte en slik mistanke.  

    Hva er et bilag og hva er en kvittering?

    Et bilag er et fellesord for alle dokumenter som viser at dere har hatt en utgift. Dette kan være kvitteringer, fakturaer, bilag fra nettbetalinger eller andre dokumenter som bekrefter kjøpet. Bilaget må vise:

    • hva dere har kjøpt
    • hvor mye det kostet
    • dato for kjøpet
    • hvem dere kjøpte det av

     

    Forskjellen på ordrebekreftelse og kvittering 

    Det er viktig å vite forskjellen på disse, fordi kun det ene faktisk viser at dere har betalt:

    • Ordrebekreftelse: viser at dere har bestilt en vare eller tjeneste, men ikke at dere har betalt. Dette godtas vanligvis ikke som bilag alene.
    • Kvittering: viser at betalingen er gjennomført. Kvitteringen kan komme fra en betalingsterminal, en nettbetaling eller en faktura som er merket som «betalt». Det er kvitteringen som dokumenterer at pengene faktisk er brukt.

Søknadsportalen

I søknadsportalen sender du inn søknaden.

For å sende inn en søknad må du opprette en brukerprofil og knytte denne til en gruppe (organisasjon). I søknadsportalen får du også oppfølgingsspørsmål til søknaden og har kontakt med saksbehandler.

  • Brukerprofil

    For å søke støtte fra Kulturstøtta må du opprette en brukerprofil i vår søknadsportal.

    • Brukernavnet ditt er epostadressen din og passordet velger du selv når du oppretter brukeren din.
    • Brukerprofilen er personlig, det betyr at det kun er du som skal logge inn på den, og kun du som skal vite passordet ditt. Du skal derfor ikke bruke organisasjonen sin generelle e-postadresse.

    Hvis du slutter i gruppa eller organisasjonen skal du ikke gi brukerprofilen din videre til andre, fordi den er personlig. Hvis en ny person skal søke om penger må vedkommende lage sin egen brukerprofil.

  • Jeg finner ikke søknaden min?

    Feil brukerprofil

    Dersom du ikke finner søknaden, kan det hende at du har laget flere brukerprofiler og at søknader er sendt inn via en annen brukerprofil. Brukerprofiler er personlige og det er viktig at du kun har en brukerprofil.

    Feil søknadsportal

    Dersom du ikke finner søknaden din, kan det være at du er inne i feil søknadsportal. Det er viktig å velge portalen LNU som er helt til venstre dersom man søker. Trykk på Bytt søknadsportal og velg LNU dersom du ikke finner søknaden din.

    Dere kan også kontakte oss direkte for hjelp.

  • Roller i søknadsportalen

    I søknadsportalen har man forskjellige roller som bestemmer hva man kan gjøre og hva man har tilgang til.

    Når du oppretter en organisasjon er du administrator for organisasjonen. Alle kan sende inn en søknad på vegne av organisasjonen, men det er kun en administrator som har tilgang på alle funksjonene og som kan se alle søknadene. Administrator må godkjenne personer som skal ha søkerett på vegne av organisasjonen.

    Dersom en ny bruker skal bli administrator for gruppa, må rollen endres av nåværende administrator.

    Dere kan også ta kontakt med oss dersom dere trenger hjelp med endring av roller.

Fortsatt litt usikker på om dere kan få støtte? Få gratis veiledning!

Bestill en gratis veiledningstime med en av våre forvaltere. Vi bistår fra idé og frem til ferdig søknad!

Spørsmål? Ta kontakt med oss!

Cennet Sener Flem

Organisasjonsrådgiver, Kulturstøtta og Aktivitetsstøtta
23 31 05 82